środa, 28 grudnia 2011
Face to Facebook Niekoniecznie Odc2
Na razie w postaci linków, ale jeszcze dojdziemy do tego wrzucić tutaj film
http://www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=4964&fb_source=message
Face to Facebook odc1
http://www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=4940
czwartek, 15 grudnia 2011
,,Do szopy, hej pasterze!”
Przechadzając się ulicami Gliwic dostrzec już można świąteczne dekoracje. Są wśród nich choinki (jak na przykład ta na ulicy Dworcowej), kolorowe instalacje świetlne na latarniach, czy też Mikołaje jak z reklamy na każdym rogu. Za to już 16 grudnia na gliwickim rynku stanie bardzo istotny element Świąt Bożego Narodzenia – szopka.
Centrum wydarzeń
Szopka nie będzie jednak tylko symbolem narodzenia Jezusa. Stanie się też punktem spotkań w czasie oczekiwania na Święta. Przewidywana wesoła i ciepła atmosfera, niestety – bez śniegu.
Imprezy przedświąteczne rozpocznie 16 grudnia „Świąteczny Rynek”. Od godz. 13 do 16 będzie można uczestniczyć w tworzeniu najdłuższego łańcucha czy występach i warsztatach pakowania prezentów przygotowanych przez dzieci i młodzież z gliwickich szkół. Do 22 grudnia w godz. 15.30 – 16.00 uczniowie będą również śpiewać kolędy i wystawiać jasełka.
Od 16 grudnia, w godzinach od 14-18 będzie można wybrać się na coś, co jest nieodłącznym, a dla wielu ulubionym elementem Świąt, czyli kiermasz rękodzieła oraz potraw i artykułami spożywczych związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Specjalnie przygotowane kramy będą czekać na klientów do 23 grudnia.
21 grudnia, o godz. 16.00 świąteczne życzenia dla mieszkańców miasta złożą przy szopce Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic oraz ks. bp ordynariusz Jan Wieczorek. Harcerze natomiast przekażą Betlejemskie Światełko Pokoju, które każdy będzie mógł zabrać do domu.
Katarzyna Jajszczok z Wydziału Kultury i Promocji Miasta, zdradziła, że dużą niespodzianką dla mieszkańców będzie zmiana figury w Szopce. Wspominając zeszłoroczne postacie Świętej Rodziny, można stwierdzić, że jest to zabieg konieczny. Dodatkowo, każdy będzie mógł pozostawić w stajence ślad – między 16 a 22 grudnia, w godz. 16.00 – 18.00 w Galerii Miejskiej M(pi)K odbędzie się tworzenie postaci uzupełniających gliwicką szopkę.
24 grudnia, po Pasterce, figurka Dzieciątka zostanie przeniesiona do szopki z kościoła pw. Wszystkich Świętych.
Ze stajenką pożegnamy się 6 grudnia –w święto Trzech Króli – kiedy to zostanie rozebrana, podobnie jak według tradycji - choinki w wielu domach.
Więcej sztuki
Ale to nie wszystkie atrakcje. Galeria Miejska M(pi)K zaprasza np. na otwarcie wystawy linorytów
o tematyce świątecznej Ryszarda Dasiewicza (dla gości przygotowano limitowaną edycję świątecznego kalendarza autorstwa artysty) dnia 16 grudnia o godzinie 18.00. Między 16 a 22 grudnia, w godz. 16.00 – 18.00 będzie można również przyłączyć się do tworzenia gliwickiego łańcucha świątecznych życzeń oraz wspomnianych już postaci uzupełniających stajenkę. Łańcuch zostanie 22 grudnia powieszony w szopce – każdy będzie mógł przeczytać napisane na nim życzenia.
22 grudnia, o godzinie 18.00 rozpocznie się koncert Krystyny Prońko z zespołem. Zostaną wykonane największe przeboje związane z Bożym Narodzeniem w przepięknych jazzowych interpretacjach. Będzie to niezaprzeczalnie punkt kulminacyjny radosnego oczekiwania. Wejściówki są bezpłatne i do odbioru od 16 grudnia od godz. 16.00 w galerii. Kto pierwszy ten lepszy!
środa, 14 grudnia 2011
Karo-kari w Polsce?
sobota, 10 grudnia 2011
Sputnik wylądował
piątek, 9 grudnia 2011
Ikary w Willi Caro
Już niebawem będzie można podziwiać zbiór prac Andrzeja B.Górskiego. Inauguracja wystawy odbędzie się 13 grudnia o godzinie 17.30 w Willi Caro. Gliwiccy miłośnicy fotografii niecierpliwie czekają na tę nieprzypadkową datę i spotkanie ze światem nieprzypadkowego artysty.
Na początku lat 70 powstał przejmujący obraz widniejący na plakatach promujących wydarzenie – człowiek wznoszący rękę w geście zwycięstwa, w którego wycelowana jest broń. Dziś wystawie złożonej z kolaży, fotografii i instalacji powstałych w latach 1971-1988 towarzyszy powracające w twórczości Andrzeja Górskiego odwołanie do Ikara. Motyw ikaryjski, pozostając przy uniwersalnym charakterze wariacji mitologicznych, poprowadzi nas przez nierozłączną relację artysty z mechanizmami historii.
wtorek, 6 grudnia 2011
Violetta Villas nie żyje
żyje. Zmarła w poniedziałek wieczorem w Lewinie Kłodzkim. Miała 73
lata.
francuską i amerykańską. Polska i międzynarodowa artystka estradowa.
Śpiewaczka operowa i operetkowa, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa,
kompozytorka, autorka tekstów. Przez kilka dekad polski symbol seksu.
Jej niepowtarzalny 4-oktawowy głos, znalazł uznanie w wielu
miłośnikach muzyki klasycznej i operowej. W 2010 roku mieliśmy okazję
zobaczyć ją w Zabrzu, w Domu Muzyki i Tańca. Dla 1000 fanów
uczestniczących w koncercie było to wielkie wydarzenie. Do dziś,
wspominamy jej niewiarygodne recitale.
Do jej największych przebojów należą utwory "Oczy czarne",
"Szczęście", "Pocałunek ognia" oraz "List do Matki".
niedziela, 4 grudnia 2011
Ozdobione Gliwice!
Na ulicach Gliwic pojawiło się kilka nowych świątecznych dekoracji. Wszystkim spodobał się świetlny tunel, który pojawił się na Placu Grunwaldzkim. Wzdłuż głównej alei, biegnącej od ul. Zawiszy Czarnego, rozmieszczono kilkanaście ozdobionych migającymi lampkami bram.
W przyszłym tygodniu umieszczona zostanie tam jeszcze wisząca ozdoba w postaci zaprzęgu św. Mikołaja. Ozdoby w tej części miasta kosztowały około 130 000zł.
Skwer Doncaster jest ozdobiony zaprzęgiem reniferów. Mikołaj pojawi się również na terenie Radiostacji.
Na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Wyszyńskiego stanęła 20-metrowa choinka, która nie jest już nowością.
Mam prawo do jazdy
Z każdym rokiem na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów. Przybywa kierowców. Jak są przygotowani? Czy polskie drogi są odpowiednie?
Rozmowa z Pawłem P. funkcjonariuszem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, instruktorem nauki jazdy
P.P: Prawo jazdy to dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów silnikowych. Może je otrzymać osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek, uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem, odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.
J.J: Jak wyglądają przygotowywania do egzaminu?
Kurs zaczyna się od podstawowych pojęć. Jest to prowadzone na zasadzie wykładu. Sama teoria powinna zajmować nie mniej niż 30 godzin. Znaki drogowe, elementy samochodu, zachowanie w krytycznych sytuacjach itd. Następnie przechodzi się do praktyki. Najpierw na placu następuje zapoznanie z pojazdem i podstawowymi manewrami. Później jazda. Slalom między słupkami, parkowanie i wreszcie wyjechanie na prawdziwe ulice.
J.J: Jak z błędami popełnianymi przez zdających?
P.P: To nie lada wyzwanie dla uczącego się kierowcy. Zdarzają się błędy, które najczęściej nie wynikają z braku umiejętności a raczej ze zdenerwowania. Jest to jeden z pierwszych ważnych egzaminów w życiu młodego człowieka i to jeszcze tak upragniony. Z takich błędów naprawdę potwierdzających to stwierdzenie można zaliczyć nie włączenie świateł, czy też nie zapięcie pasów bezpieczeństwa pomimo tego, że egzaminator kilkakrotnie pyta się czy jest się przygotowanym do jazdy.
J.J: Ile procent ludzi zdaje za pierwszym razem?
P.P: W Polsce na kategorię „B” za pierwszym razem zdaje 30% osób. Nie jest prawdą, że lepszym kierowcą jest osoba, która zdaje za pierwszym razem.
J.J: Jak polscy kierowcy prezentują się na tle kierowców z innych krajów?
P.P: Kierowcy na całym świecie są nerwowi i zniecierpliwieni. Różnią się tylko okazywaniem tego innym uczestnikom ruchu. Każdy kierowca potrzebuje praktyki i nie ma znaczenia w jakim kraju robi prawo jazdy. Jest inaczej jeśli chodzi o kulturę jazdy, w tym przypadku ma duże znaczenie wpajanie takich nawyków kursantom przez instruktorów, a jeszcze większe wśród jakich kierowców będzie nabierał tego doświadczenia. Polacy na tle innych kierowców są troszkę mniej zdyscyplinowani porównując do naszych zachodnich sąsiadów. Wynika z mniejszych kar nakładanych za popełniane wykroczenia. Jeżeli nasi kierowcy jadą do krajów, gdzie kary są wyższe jeżdżą bardzo przepisowo i tak samo odwrotnie, kierowcy zza wschodniej granicy podróżując po Polsce również starają się nie popełniać wykroczeń w naszym kraju.
J.J: Co zrobić, żeby usprawnić ruch?
P.P: Jeżeli chodzi o usprawnienie ruchu to z roku na rok jest coraz lepiej. Poprawia się infrastruktura drogowa, jest coraz więcej bezpiecznych dróg, miasta zyskują obwodnice, co odciąża ruch w centrum miast. Ciekawostką jest, że miasto Gliwice jako pierwsze w Polsce będzie miało sygnalizacje świetlną na skrzyżowaniach sterowaną centralnie w zależności od natężenia ruchu.
Szkolenie i przygotowanie kierowców usprawnia się, powstają szkoły doskonalenia jazdy, budowane są nowe drogi. W Polsce ruch drogowy ulega usprawnieniu, więc kierowco, bądź dobrej myśli.
sobota, 3 grudnia 2011
(Nie)sprawny Dzień Niepełnosprawnych
Tak inni. Tak podobni. W jak każdej zróżnicowanej grupie, trudno przyjąć im jedno sprecyzowane stanowisko. Niektórzy za poniżający uznają fakt, że traktuje się ich ze specjalnymi względami. Nieporadne warzywka. Znajdą się też i tacy, którzy dostrzegają, że pewne bariery są dla nich nie do pokonania. Co w takim razie my możemy mieć do powiedzenia? Gdybyśmy wiedzieli, chyba nie byłoby potrzeby ustalania takiego święta.